Kurumlara Dijital Pazarlama İçin Son Çağrı!

Dijital Pazarlama
// 31 Ekim 2015

 

Dijital pazarlama kavramını neden sık duyuyoruz? Neden tüm markalar bu alanı çok iyi kullanmak istiyor anlatmadan önce, dijital pazarlamanın ne olduğuna değinelim.

Dijital Pazarlama, elektronik ortamda birçok kanalı kullanarak markanızı/ürününüzü tanıtmak, satışa sunmak için geliştirilen pazarlama stratejileri bütünüdür -ki söz konusu kanalların kullanıcılarının milyonları bulduğunu vurgulamamız gerekir.

Bu vurgu şundan önemlidir ki; Teknolojinin gelişimiyle birlikte, büyük çapta kitlelere ulaşmak için geçen süre baş döndürücü bir şekilde giderek kısalıyor. Telefonun icadından bugüne, 50 milyon kişiye ulaşma süresi 75 yıldan 35 güne inmiş durumda.

Tabii aslında devir değiştikçe, teknoloji geliştikçe insanlarda değişti… Tarih boyunca iletişim araçlarının yaşamış olduğu dönüşüm-değişim, insanlık tarihinin de yönünü tayin eden değişimlere yol açtı şüphesiz.

Matbaanın icadından telefonun icadına kadar tüm bu gelişmeler, insanların yalnızca iletişim şekillerini değil, günlük hayatlarının da değişimine ön ayak oldu. Her yeni iletişim teknolojisiyle birlikte yaşam tarzımız biraz daha değişti. ‘Cep telefonu olmadan nasıl yaşıyorduk’ sorusu, bu değişimin en dramatik göstergelerinden biri değil mi?

Bugün bırakın cep telefonunu hayatımızdan çıkarmayı, yarım saat uzak kalmaya tahammül edemiyoruz. Gerçekten biz cep telefonu olmadan nasıl yaşıyorduk?

En temelde geleneksel, eski, klasik ne dersek diyelim pazarlama yöntemlerine bakacak olursak;, alıcı ile birebir sıcak temas kurarak satış esastır çıkarımını yapabiliriz. Tabi işin içine televizyon, radyo ve gazeteyi katarsak iş yine birebirden çıkıp kitle iletişimine dönüyor ama bu araçları da dijitalle kıyaslayacak olursak işin içine hız ve içerik kurgusu farkı giriyor…

Tabii ki geleneksel kabul ettiğimiz kitle iletişim araçlarıyla da milyonlara ulaşabiliriz ama dijital pazarlamaya göre daha uzun sürede! Ve kitleyi sadece takip ettiği içeriğe çok genel segmente ederek.

Dijital pazarlama ile çok daha geniş kitlelere ulaşabilir, müşterilerin/potansiyel müşterilerin anlık tepkilerini, taleplerini, memnuniyetlerini takip edebilir, cevaplayabilirsiniz. Burada en önemli faktörlerden birisi hız ve özgürlüktür…

Gün geçtikçe ekonomi, eğlence, haber, moda, alışveriş sektörlerinin bir arada bulunduğu bir platform haline gelen dijital dünyada, insanlar güvenebilecekleri, duygusal bağ kurabilecekleri, kolayca iletişime geçebilecekleri markaları/ürünleri talep etmekte. Hal böyleyken sizin de dijital medyada yer almanız, markanızın prestijini artıracaktır.

Dijital Pazarlama Kolaylık Sağlıyor

Yazının başında da bahsettiğim gibi olay aslında insanın değişen dünyasıyla alakalı. İletişim insanlık tarihi başlangıcından beri gerçekleştirdiğimiz eylem. Mağara yazılarıyla başlayan iletişim süreci bugün bu noktada… Ve adı dijital!

Dijital pazarlamadan faydalanan markalar, zaman problemi yaşamadan, sürekli aktif olarak pazarda var olur. Alışveriş için zaman bulamayan ya da aradığını mağazalarda bulamayan tüketiciler de, söz konusu markaların online hizmet veren mağazalarına yönelir. Yine, farklı şehirlerden, farklı ülkelerden alışveriş yapmak isteyen müşterilerin de başvuracağı tek adres dijital pazardır.

Bu bağlamda dijital pazarlama, markaları kolay ulaşılabilir hale getirir. Yurt içi, yurt dışı, farklı şehir ayrımı gözetmeksizin müşterilere hitap edebilme imkanı sağlar.

Diğer bir avantaj ise, maliyet. Dijital pazarlama, marka/ürün pazarlamasının maliyetini düşürür -ki en başta mağaza kirası gibi bir külfetten kurtulursunuz.

Baktığımız zaman, tüketicilerin de bu sebepten dijital pazardaki ürünleri seçtiğini görüyoruz. Çünkü kullanıcılar artık bilinçlendi ve online mağazaların ürünlere kira gibi ek masrafların ücretini yansıtmadığını; bu nedenle de ürünlerin daha hesaplı olduğunun farkında.

Dijital Pazarlama, müşterilerinizi tanımanızı sağlar. Alışveriş alışkanlıklarını, harcama dönemlerini takip ederek belli bir profil listesi oluşturabilir, bu listeye başlı olarak kişilere özel kampanyalar hazırlayabilirsiniz.

Örneğin doğum günü tarihlerine göre ”doğum gününüze özel indirim” içerikli e-postalar göndermeniz mümkündür. Bu tarz girişimler müşterilerin markaya olan sadakatini artırmaktadır.

Dijital Pazarda müşteriler marka, fiyat, ürün karşılaştırması yapabilmekte, istediği ürünü memnuniyet çerçevesinde alabilmektedir. Bu nedenle de öncelikli tercihleri fiziksel mağazalar değil, dijital pazardaki sektörlerdir.

Bunları neden anlatıyorum? Bilmeyen var mıdır hala diye bir düşündüm… Kabul etmek istemeyenler var diyelim. Üzgünüm bu size yapılan son çağrıdır. Bu bir lüks değil, kurumunuzun sürekliliği için bir gereklilik artık…

 

Kategoriler
Dijital Pazarlama, Gündem

Yorumlayın

HTML kullanabilirsiniz.