Boş Sinema Koltuklarından İlham Alan Teknoloji Girişimi

Gündem
// 31 Mayıs 2016

Üyelerine sinema salonlarında sınırsız film izleme özgürlüğü sunan Sinemia, birinci yaşını geride bıraktı. Bugün 72 ilde aktif kullanıcısı bulunan girişim, son 3 çeyrekte üst üste gerçekleştirdiği yüzde 400 büyüme oranları ile ilgiyi üstüne çekmeyi sürdürüyor. Sinema salonlarındaki boş koltuklardan ilham alan kurucu Rıfat Oğuz, teknolojiyi de işin içine dahil ederek bu soruna Sinemia ile çözüm üretiyor. Analizlere göre, Sinemia üyelerinin sinemaya gitme sıklığı ortalama 4 katına çıkıyor. Böylece hem sinemasever maliyet avantajı ile film izliyor hem de sinema salonları dolarak sektöre hareket kazandırılmış oluyor. Öte yandan Sinemia.com’da sinema kültürüne dokunan içerikler ve haberlere yer vererek kullanıcılarına zengin bir dünya sunuyor. Ekibin yakın dönem ajandasında ise, İngiltere ile başladıkları yurtdışı adımlarını hızlandırmak ve Sinemia uygulamasını bu yılsonuna kadar 20 ülkede aktif hale getirmek var.

Üyelerine uygun fiyatlı paketler karşılığında bir ay boyunca sınırsız sinemaya gitme imkanı tanıyan Sinemia, bir yılı geçen girişim yolculuğunda hedeflerine doğru hızla ilerliyor. ‘Özel sinema kulübü’, Türkiye ve Avrupa’da ilk kez hayata geçirilen iş modeli ile hem sinemaseveri memnun ediyor hem de sinema sektörüne dinamizm kazandırıyor.

Büyüme oranı 3 dönem üst üste yüzde 400 oldu

Sinemia bugün 81 ilde geçerli ve kulübün 72 ilde aktif üyesi bulunuyor. Son 3 çeyrekte üst üste gerçekleştirdiği yüzde 400’lük büyüme oranları ile sadece sinemaseverin değil, yatırımcıların da ilgisini çekiyor. Bugüne dek pek çok başarılı girişime destek veren Aslanoba Capital’den 2015’in Aralık ayında aldığı yatırım, Sinema’nın önemli ivme yakalamasını sağlayan adımlardan.

Yılsonunda 20 ülkeyi hedefliyor

Sinemia’nın kurucusu Rıfat Oğuz, yakın gelecekte farklı hamleler yapmaya devam edeceklerinin ipuçlarını veriyor. Oğuz, “Sinemia Premium bugün Türkiye ve İngiltere’de aktif durumda. Sinemia Premium için bir sonraki pazar olarak ABD’yi hedefliyoruz. 2016 sonuna dek ise, Sinemia uygulaması ile toplam 20 ülkeye girmiş olmak için çalışmalarımız sürüyor” dedi.

Sinemanın büyülü dünyasına inovatif dokunuş

Rıfat Oğuz, kendisi de iyi bir sinema izleyicisi olan ve gerek eğitimi gerekse profesyonel tecrübesi itibarıyla teknoloji üzerine uzman bir girişimci. Girişim fikri sinemanın büyüleyici dünyasından ilham alsa da, iş modeli Oğuz’un teknoloji anlamındaki yaratıcılığını ortaya koyuyor. Oğuz, “Sinema, gittiğinizde her şeyin durduğu, hayata bir dur dediğiniz büyülü bir yer. Bu beni her zaman cezbetmiştir. Öte yandan belli başlı filmler ve seanslar dışında Türkiye’de son yıllarda salonlardaki koltukların nasıl da boş kaldığını görmüşsünüzdür. Bu boş koltukları dolduracak ve izleyicilerin sinemaya gitme sıklığını artıracak bir proje geliştirmeyi istiyordum. Günümüzde bunu teknolojiden bağımsız düşünmek ise olanaksızdı. Lokasyon bazlı teknolojilerle banka kartı alt yapısını birleştirerek üyelik sistemimizi kurduk” sözleri ile sinemanın büyülü dünyasına yaptıkları inovatif dokunuşu özetliyor.

İki bilet fiyatına bir ay boyunca sinema keyfi

Sinemia, 49 TL’den başlayan fiyatları ile, yani neredeyse iki sinema bileti fiyatına bir ay boyunca sınırsız film izleme özgürlüğü sunuyor. Sinemia üyesi olabilmek için, www.sinemia.com’a girerek Linkedin ya da Facebook üzerinden üyelik işlemi gerçekleştiriliyor. Ardından Sinemia kart adrese gönderiliyor. Üye istediği sinema salonuna giderek mobil uygulamadan salonunu seçiyor, kartını aktif hale getiriyor. Biletin ücretini ise sinema gişesinden, herhangi bir banka kartı gibi kullanabildiği Sinemia kartı ile ödüyor.

Üyelerin sinemaya gitme sıklığı 4 katına çıkıyor

Sinemia ekibinin analizlerine göre, sistemin sağladığı kolaylık ve fiyat avantajı sayesinde üyelerin sinemaya gitme sıklıkları ortalama 4 katına çıkıyor. Böylece sistem sektörün büyümesini de olumlu etki yapıyor.

Sinema kültürünü özgün içeriklerle kucaklıyor

Sinemia, sinema kültürünün nabzını özgün içerikleriyle de tutuyor. Türkiye’de en çok sayıda sinema içeriği üreten site olan Sinemia.com, eğlenceli ve bilgi dolu haberleri ile, sinemaya kalbini vermiş herkesi internet üzerinden buluşturuyor. Özellikle sosyal medya hesaplarında paylaşılan klasikleşmiş film replikleri, oyuncularla ilgili bilinmeyenler gibi gönderiler, takipçiye leziz bir deneyim yaşatıyor. Ekip ayrıca, düzenledikleri ön gösterim, sanatçı sohbetleri ve özel organizasyonlar ile de sinema dünyasının bin bir paylaşıma kapı açan sosyal tarafına dokunuyor.

 

1464678933_Sinemia

Kategoriler
Gündem, Haber

Yorumlayın

HTML kullanabilirsiniz.